Zabija co drugą osobę, którą dosięgnie – udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Czym szybsza interwencja lekarska, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja, gdy podejrzewamy u danej osoby udar mózgu. Neurolodzy opracowali prosty test, który pozwala go rozpoznać.

Udar mózgu to jego uszkodzenie, spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. Wyróżnia się udar niedokrwienny i udar krwotoczny. W pierwszym przypadku do obumarcia fragmentów mózgu dochodzi wskutek niedrożności tętnicy zaopatrującej go w krew. Natomiast udar krwotoczny jest konsekwencją wylewu krwi spowodowanego pęknięciem ściany tętnicy mózgowej. Bez względu na to, jaki rodzaj udaru przechodzi dana osoba, trzeba działać natychmiast – powrót do zdrowia zależy przede wszystkim od tego, jak szybko udzielono jej pomocy medycznej.

Grupa ryzyka

Każdego roku w Polsce udar dosięga około 70 tys. osób. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek – najbardziej narażone są osoby po 55. roku życia. Występowaniu udaru sprzyjają m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, nadwaga, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, wady serca oraz zaburzenia gospodarki lipidowej. W grę wchodzą też m.in. predyspozycje genetyczne oraz płać – udar częściej bowiem dosięga mężczyzn niż kobiety.

Szybka reakcja

Udar mózgu jest przyczyną co trzeciego zgonu w Polsce. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie jego symptomów. Aby uświadomić sobie wagę natychmiastowej reakcji, warto zdać sobie sprawę, iż wystarczą 3-4 minuty bez dopływu krwi do komórki mózgowej, aby przestała ona istnieć. To właśnie dlatego nawet osoby, które przeżyją udar mózgu, nie zawsze wracają do pełnej sprawności. Statystyki w tym względzie są bezlitosne. Niemal połowa chorych umiera w ciągu miesiąca. Wśród pozostałych tylko co druga wraca do pełnej sprawności. 20% wymaga stałej opieki, a 30% – pomocy w codziennych czynnościach.

Test na udar

Objawy udaru mózgu nie zawsze są charakterystyczne. Mogą przypominać przemęczenie lub migrenę. Jeśli jednak pojawi się nagłe zaburzenie czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie, jednostronne osłabienie kończyn czy wykrzywienie twarzy po jednej stronie, należy jak najszybciej wykonać prosty test. Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia mowy, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.

Opracowany przez neurologów test pozwala szybko wykryć udar mózgu. Na początek prosimy chorego o uśmiechnięcie się. Jeśli jeden z kącików jego ust opada, to może być udar. Następnie prosimy go, by powtórzył prostą frazę, np. „kaloryfer w kratkę”. Podczas udaru jego mowa będzie niewyraźna lub bełkotliwa. Możliwe też, że nie powtórzy tych słów wcale lub będzie powtarzał tylko jedno słowo. Ostatni test to podniesienie kończyn do góry w pozycji leżącej – jeśli nie jest w stanie tego zrobić po jednej stronie ciała lub robi to, ale kończyna natychmiast opada, należy wezwać pogotowie. Na oddziale neurologicznym wykonana zostanie tomografia komputerowa. Jeśli wykaże udar, konieczne będzie podanie leku. Czym szybsza interwencja lekarska, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.